Prof. Dr. Yasemin ÖZDEK
Prof. Dr. Yasemin ÖZDEK
Genel Kamu Hukuku Öğretim Üyesi
İdare Hukuku Öğretim Üyesi
İlgili Haberler

Prof. Dr. Yasemin Özdek Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1984 yılında mezun oldu. Ankara Üniversitesinde Özel Hukuk alanında yüksek lisans, Kamu Hukuku alanında doktora yaptı. İkinci yüksek lisans derecesini Almanya’da Deutsche Hochschule für Verwaltungswissenschaften Speyer’de Yönetim Bilimleri dalında aldı. Genel Kamu Hukuku anabilim dalında 1998 yılında doçent, 2005 yılında profesör oldu.

1990-2005 yılları arasında Ankara’da Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsünde öğretim üyeliği görevini sürdüren Prof. Dr. Yasemin Özdek, 2005-2016 yıllarında Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalıştı. Halen Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesinde ders vermektedir.

Prof. Dr. Yasemin Özdek’in İnsan Hakkı Olarak Çevre Hakkı (TODAİE, 1993), Uluslararası Politika ve İnsan Hakları, Eleştirel Bakışlar (Öteki Yayınevi, 2000), Yoksulluk, Şiddet ve İnsan Hakları (Ed., TODAİE, 2002), Avrupa İnsan Hakları Hukuku ve Türkiye (TODAİE, 2004), Şirket Egemenliği Çağı, Sosyal Devletten Ceza Devletine (Notabene Yayınları, 2011) adlı kitapları ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Araştırma Alanları: Kamu Hukuku, İnsan Hakları